Späť na kapitoly

Kúpa auta

Kúpa auta, poistenie

Obsah

Aktivity k učebnici:

Aktivita č.6: Aké auto si vybrať?

situacia_1

situacia_2

sprava_o_nehode


Užitočné odkazy:

https://www.autobazar.eu/

https://www.aaaauto.sk/

Kalkulačka havarijného poistenia – ČSOB (Zadajte náhodné tel. číslo aby vás to pustilo)


Doplň si vedomosti:

PZP – POVINNÉ ZMLUVNÉ POISTENIE

Povinné zmluvné poistenie je poistenie, ktoré musí mať každé jedno registrované vozidlo. Na rozdiel od havarijného ho musí mať bezpodmienečne každé jedno auto. Toto poistenie kryje náklady na škody, ktoré zapríčiníme my ostatným. PZP kryje škody do určitej výšky, ale táto suma sa niekedy pohybuje aj v miliónoch eur. Tieto prípady sú veľmi ojedinelé, keďže by poškodený musel trpieť trvalými následkami, ktoré mu mnohokrát prekážajú vo výkone práce. Čo sa stane ak nemám PZP? S vlastníctvom auta sa spája veľa nemalých výdavkov a povinností, ale na PZP sa vám neoplatí šetriť, pretože kvalitné PZP vie ušetriť starosti aj peňaženku. Pokuty za nezaplatené PZP môžu prekročiť aj hranicu 3000 €.

HAVARIJNÉ POISTENIE

Je druh poistenia, ktoré si každý vodič zabezpečuje sám. Je to dobrovoľné poistenie, ktoré kryje škody na našom aute tzn. poisťovňa nám môže preplatiť náklady na opravu auta po dopravnej nehode. Pri tomto poistení je dôležité žiakom povedať, že jeho cena nie je stála a závisí od viacerých faktorov napr. vek vodiča, značka a typ auta, objem motora auta, vek auta alebo skúsenosti vodiča.

GAP poistenie – je druh poistenia, ktoré nás ochraňuje pred krádežou vozidla. Pri krádeži za vozidlo dostaneme preplatenú jeho kúpnu cenu bez započítania amortizácie alebo jeho celkového stavu. Je to pripoistenie, ktoré je často dosť finančne náročné, hlavne kvôli poistným podvodom, ktoré sa môžu v niektorých prípadoch vyskytnúť.

KASKO poistenie – Jedná sa o produkt, ktorý spája PZP a havarijné poistenie. Tie tvoria spolu balíček, ktorý si ako poistenci môžeme zakúpiť za výhodnejšiu cenu.

Uplatnenie amortizácie zo strany poisťovne znamená ďalšiu nepríjemnosť zo strany majiteľa, pretože musí doplatiť rozdiel medzi cenou dielov a ich aktuálnou hodnotou. V praxi to znamená to, že ak máme 10-ročné auto a pokazí sa nám nejaká súčiastka, tak by sme podľa poisťovní mali dostať práve tak starú súčiastku, pretože s novými by auto naberalo na hodnote, čo by mohlo viesť k viacerým poistným podvodom. Uplatňovanie amortizácie sa ale nevyskytuje v bežnom živote tak často. Pre istotu je najlepšie si vopred porovnať rôzne poisťovne a ich ponuky, aby sme sa vyhli nepríjemnostiam.

AMORTIZÁCIA

Amortizácia je druhým najväčším výdavkov na auto hneď po jeho kúpe. Amortizáciu môžeme stručne charakterizovať ako postup znižovanie hodnoty majetku za určitý čas, ktoré sa dá finančne vyčísliť. Toto znižovanie hodnoty majetku je najmä spôsobené jeho opotrebovaním, ako aj starnutím. Napríklad za každý najazdený kilometer stráca naše auto na hodnote. Staré autá sa už nemusia javiť v očiach kupcov tak atraktívne, ako tie nové, pretože nové autá disponujú viacerými vymoženosťami a niekedy aj lepšou výbavou.

Fyzická amortizácia Ide o znižovanie hodnoty tým, že majetok používate. S takýmto opotrebením sa stretnete úplne všade, ako v práci, tak aj doma. Spomaliť sa dá správnym používaním, ošetrovaním, údržbou alebo tým, že budete majetok využívať menej.

Morálne opotrebovanie – dochádza k nemu na základe technologického pokroku. Toto vyhovuje firmám, keďže nás tak nútia kupovať si stále novšie a modernejšie produkty.

SPÔSOBY KÚPY AUTA

Naše auto si, samozrejme, môžeme kúpiť za naše vlastné prostriedky. V dnešnej dobe má ale málokto len tak na účte dostatok voľných prostriedkov, aby zafinancoval celý nákup auta z vlastných prostriedkov. V takomto prípade si môžeme auto kúpiť za požičané peniaze a to:

  • Na lízing
  • Pomocou spotrebného úveru

Lízing je jednoducho povedané pôžička na auto. Existujú dva typy lízingu: finančnýoperatívny. Pri finančnom lízingu splácame mesačne čiastku aj s úrokmi banke, pričom po splatení nám bude vozidlo odpredané za symbolickú cenu. Pri operatívnom lízingu vozidlo len využívame, ale po ukončení zmluvy sa nestaneme jeho majiteľom. Výhodou operatívneho lízingu je, že prenajímateľ sa stará o všetky výdavky ako servis a údržba. Pri operatívnom lízingu taktiež nemusíme platiť akontáciu, na rozdiel od finančného lízingu. Akontáciu možno chápať ako zálohu alebo prvú platbu za dané vozidlo.

Spotrebný úver je pôžička od bankovej inštitúcie s cieľom kúpiť si vlastné auto. Pri spotrebnom úvere, samozrejme, platíme úroky, ktoré sú dosť podobné tým pri kúpe auta na lízing (možno niekedy aj vyššie).

SPRÁVA O NEHODE

Je papierový dokument, ktorý zaznamenáva priebeh nehody, ktorá sa stala. Pre žiakov je dôležité, aby si ju vyskúšali vyplniť, aby sa neskôr nemuseli stresovať a vedeli, čo robia. Takýto dokument prosím vytlačte a prineste každému žiakovi. Budete ho potrebovať v cvičení číslo 6. Správu nájdete na tomto odkaze: https://www.minv.sk/swift_data/source/policia/dopravna_policia/1sprava_o_nehode.pdf

Nenechajte si túto lekciu iba pre seba!