Späť na kapitoly

Technológie a bzepečnosť

Svet financií sa, ako všetko posúva technologicky vpred. V tejto kapitole sa pozriete na to, ako sa dajú využívať technológie vo financiách tak, aby ušetrili čas alebo aj peniaze.

Obsah

Aktivity k učebnici:

Aktivita č.1: Úvod

 

Aktivita č.5: Platenie kartou

Bonus:Odhaľte praktiky digitálnych podvodníkov s PPPítrom


Užitočné odkazy:

Kurz od Národnej banky Slovenska

Vyskúšajte si hravou formou rozpoznať každodenné nástrahy, ktoré ohrozuju našu bezpečnosť  v online prostredí ale najmä našu peňaženku. Tento kurz vám nezaberie viac ako 30 minút, a skvele doplňuje túto lekciu.

Kurz “Reč peňazí”

Takto jednoducho sa dá zistiť heslo: (EN)

Ako presne fungujú podvodníci? – reálný príklad


Doplň si vedomosti:

BANKOMATY A VKLADOMATY

Bankomaty automatizujú výber hotovosti a kontrolu zostatku. Bezplatné výbery sú obvyklé vo vlastnej banke, no použitie cudzieho bankomatu môže priniesť poplatok. Platby v zahraničí sú spojené s konverzným kurzom a poplatkom za výber cudzej meny.

PLATOBNÉ TECHNOLÓGIE

Platobné karty sú spojené s výberom hotovosti a platbami cez POS terminály alebo online. Online platby vyžadujú číslo karty, platnosť a CVC/CVV kód, nasledované 2-faktorovou autentifikáciou. Štyri hlavné platobné spoločnosti sú Visa, Mastercard, American Express a Discover.

ONLINE BANKING

Prihlásenie do internetového bankovníctva vyžaduje identifikačné číslo, heslo a SMS kód alebo autorizáciu cez mobilnú aplikáciu. Trvalý príkaz uľahčuje pravidelné platby, zatiaľ čo inkaso sa uplatňuje na nepravidelné sumy.

PLATBY A VÝBERY S KONVERZIOU

Pri platbách v zahraničí je dôležitý kurz a poplatok za konverziu. Univerzálnym riešením je platiť v domácej mene a nechať banku vypočítať kurz. Opatrnosť je potrebná pri výberoch v cudzej mene, kde obchodník môže použiť nevýhodný kurz alebo účtovať poplatky.

NAJČASTEJŠIE PODVODY

Podvody, ako phishing, vishing, pharming a skimming, sa vyskytujú prostredníctvom falošných e-mailov, telefónnych hovorov, falšných webových stránok alebo kopií údajov z platobných kariet. Opatrnosť a povedomie sú kľúčové v ochrane pred podvodmi.

Nenechajte si túto lekciu iba pre seba!