Späť na kapitoly

Peniaze a ich vývoj

Čím sa platilo v minulosti? Prečo dnes neplatíme zlatom? Aké sú výhody či nevýhody digitálných platieb? Čím budeme platiť v budúcnosti. Toto všetko sa dozviete v tejto kapitole.

Obsah

Aktivity k učebnici:

Aktivita č.2: Dejiny peňazí

Bonus 1: Dejiny peňazí – NEZkreslená věda


Užitočné odkazy:


Doplň si vedomosti:

1. BARTER

Barter predstavuje výmenu produktov a služieb bez použitia peňazí. Hľadanie zhody potrieb bolo komplikované, čo spôsobovalo vysoké transakčné náklady a časovú náročnosť.

2. KOMODITNÉ PENIAZE

Komoditné peniaze sú výrobky, ako plátno, ktoré slúžili ako výmenný prostriedok. Postupom času sa zúžil okruh prijímaných komodít na drahé kovy, ako meď, striebro a zlato.

3. DRAHÉ KOVY

Drahé kovy boli ľahko deliteľné, prenosné a trvanlivé. Ich akceptácia ako peňazí viedla k razeniu mincí, čo uľahčilo platby a prenos finančných prostriedkov.

4. MINCE

Mince boli vyrazené z drahých kovov a mali jednotnú hodnotu. Umožnili jednoduchšie vyjadrovanie cien a efektívnejší prenos finančných prostriedkov.

5. BANKOVKY

Bankovky nahradili fyzické zlato a mince. Odozva na výzvu na výber peňazí z bánky viedla k požičiavaniu, čím vznikol dlh a bankové rezervy sa znižovali.

6. FIAT PENIAZE

Fiat peniaze nemajú fyzickú hodnotu a sú založené na dôvere. Súčasné peniaze nie sú kryté žiadnym fyzickým aktívom, označujú sa ako FIAT peniaze.

7. DIGITÁLNE PENIAZE

Digitálne peniaze sú súčasťou elektronického bankovníctva, umožňujúce rýchle transakcie. Ďalším krokom je úplne digitálna mena, ako kryptomeny alebo digitálne meny centrálnych bánk.

Nenechajte si túto lekciu iba pre seba!